Sort by

Joseph has logged 85 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Robin Hood: Prince of Thieves

Robin Hood: Prince of Thieves

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lethal Weapon 2

Lethal Weapon 2

1989
×
★★★½
Edit this entry  
27
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Michael Collins

Michael Collins

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
WarGames

WarGames

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Airplane II: The Sequel

Airplane II: The Sequel

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Edit this entry  
21
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Losers

The Losers

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jack Ryan: Shadow Recruit

Jack Ryan: Shadow Recruit

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pig

Pig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Kindergarten Cop

Kindergarten Cop

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
One Week

One Week

1920
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry