• Edward Scissorhands

    ★★★★★

  • Misery

    ★★★★

  • It

    ★★★

  • Rocky V

  • The Rescuers Down Under

    ★★★

  • Dances with Wolves

    ★★★★½

  • Home Alone

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Arachnophobia

    ★★

  • Die Hard 2

    ★★★★

  • Days of Thunder

    ★★★½

  • Gremlins 2: The New Batch

  • Total Recall

  • The Witches

  • Back to the Future Part III

    ★★★½

  • Wild at Heart

    ★★★★

  • King of New York

    ★★★½

  • The Krays

    ★★★

  • Teenage Mutant Ninja Turtles

    ★★★★

  • Pretty Woman

  • The Hunt for Red October

    ★★★★★

  • The BFG

  • Always

  • Glory

    ★★★★

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★★

  • Back to the Future Part II

    ★★★★½

  • The Little Mermaid

    ★★★½

  • Knick Knack

  • Twin Peaks

    ★★★★½

  • Uncle Buck

    ★★★★

  • The Abyss

    ★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★★★

  • When Harry Met Sally...

  • Licence to Kill

    ★★★★

  • Lethal Weapon 2

    ★★★½

  • Honey, I Shrunk the Kids

  • Batman

    ★★★★

  • Ghostbusters II

    ★★★½

  • Star Trek V: The Final Frontier

    ★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★★

  • Road House

    ★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★½

  • K-9

  • Field of Dreams

    ★★★★½

  • Born on the Fourth of July

    ★★★★

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★★½

  • Rain Man

    ★★★★★

  • Mississippi Burning

    ★★★★★

  • Twins

    ★★★

  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

  • Scrooged

    ★★★★

  • The Land Before Time

  • Child's Play

    ★★★★

  • The Last Temptation of Christ

    ★★★

  • Tin Toy

  • Midnight Run

    ★★★★

  • Akira

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Short Circuit 2

    ★★★½

  • Coming to America

    ★★★★

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★½

  • Big

    ★★★★½

  • Killer Klowns from Outer Space

  • Rambo III

  • Willow

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★★★

  • Young Guns

  • Good Morning, Vietnam

    ★★★★

  • Wall Street

  • Empire of the Sun

    ★★★★