• A Christmas Carol

    ★★★

  • Amadeus

    ★★★★

  • The Karate Kid

    ★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★★

  • Gremlins

    ★★★

  • Star Trek III: The Search for Spock

    ★★½

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★½

  • Once Upon a Time in America

  • Sixteen Candles

    ★★★½

  • The NeverEnding Story

    ★★★★

  • Romancing the Stone

  • Police Academy

  • Footloose

    ★★★★

  • Beverly Hills Cop

    ★★★★★

  • Scarface

    ★★★★★

  • Christine

  • A Christmas Story

    ★★★★

  • The Right Stuff

  • Mickey's Christmas Carol

  • Risky Business

    ★★★★

  • National Lampoon's Vacation

    ★★★★

  • Superman III

  • Octopussy

    ★★★

  • WarGames

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • Jaws 3-D

    ★½

  • Local Hero

    ★★★½

  • The Snowman

    ★★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★½

  • The Dark Crystal

  • Tootsie

  • Airplane II: The Sequel

    ★★½

  • 48 Hrs.

    ★★★★

  • Gandhi

  • First Blood

    ★★★★

  • Vincent

    ★★★★

  • Tron

    ★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Annie

    ★★★

  • Poltergeist

    ★★★★

  • Star Trek II: The Wrath of Khan

    ★★★★

  • Rocky III

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★★

  • Mad Max 2

    ★★★½

  • Taps

    ★★★½

  • Ghost Story

  • Das Boot

    ★★★★

  • The Evil Dead

    ★★★★★

  • An American Werewolf in London

    ★★★★

  • Gallipoli

    ★★★½

  • Time Bandits

    ★★★★

  • For Your Eyes Only

    ★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • Escape from New York

    ★★★★

  • Superman II

  • Raging Bull

    ★★★★½

  • The Elephant Man

    ★★★★

  • Flash Gordon

    ★★★

  • Caddyshack

    ★★★★

  • Airplane!

    ★★★★

  • The Blues Brothers

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Friday the 13th

    ★★★★

  • All That Jazz

  • The Jerk

  • 1941

    ★★

  • Star Trek: The Motion Picture

    ★★★

  • Life of Brian

    ★★★★½

  • Moonraker

    ★★★

  • Rocky II