Sort by

Jo has logged 167 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
Read the review Edit this entry  
05
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Edit this entry  
04
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★½
Edit this entry  
28
Blonde

Blonde

2022
×
Read the review Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Runaway

Runaway

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Smiling Friends

Smiling Friends

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★½
Edit this entry  
15
Happy End

Happy End

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Edit this entry  
12
Spider

Spider

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★½
Edit this entry  
11
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Howards End

Howards End

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider

Spider

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Kanal

Kanal

1957
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
Read the review Edit this entry  
05
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
Read the review Edit this entry  
05
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★½
Edit this entry  
03
Martha

Martha

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry