Josh Defector has logged 54 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Sex & Drugs & Rock & Roll

Sex & Drugs & Rock & Roll

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
The Beast

The Beast

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Point

The Point

1971
×
★★★
Edit this entry  
23
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★★
Edit this entry  
13
Jesus Christ Saviour

Jesus Christ Saviour

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★
Edit this entry  
17
The Phantom Tollbooth

The Phantom Tollbooth

1970
×
★★★
Edit this entry  
17
Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

1985
×
★★
Edit this entry  
17
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★★
Edit this entry  
15
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Blob

The Blob

1958
×
★★½
Edit this entry  
09
Shivers

Shivers

1975
×
★★½
Edit this entry  
08
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★½
Edit this entry  
29
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Edit this entry  
28
Babylon

Babylon

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Northern Soul

Northern Soul

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Edit this entry  
23
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Real Life

Real Life

1979
×
Edit this entry  
05
La Haine

La Haine

1995
×
Edit this entry  
03
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
Edit this entry  
07
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Babylon

Babylon

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Northern Soul

Northern Soul

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Destroy All Monsters

Destroy All Monsters

1968
×
★★★
Edit this entry  
25
Gods of the Plague

Gods of the Plague

1970
×
★★
Edit this entry  
23
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The War of the Gargantuas

The War of the Gargantuas

1966
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The History of White People in America

The History of White People in America

1985
×
★★★★
Edit this entry  
17
The History of White People in America: Volume II

The History of White People in America: Volume II

1986
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★
Edit this entry