Josh has logged 86 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Edit this entry  
12
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
How to Build a Girl

How to Build a Girl

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
It

It

2017
×
Edit this entry  
04
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Edit this entry