Sort by

Josh has logged 238 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wedding Crashers

Wedding Crashers

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Sandlot

The Sandlot

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Frozen

Frozen

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jesus Is King

Jesus Is King

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry