Sort by

Josh has logged 44 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fyre

Fyre

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Polar

Polar

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Upside

The Upside

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Glass

Glass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Split

Split

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dogma

Dogma

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Accepted

Accepted

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Unemployed

Unemployed

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Escape Room

Escape Room

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry