RSS feed for JoshMartinez

JoshMartinez has logged 456 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Stuber

Stuber

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kundun

Kundun

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mandy

Mandy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Third Murder

The Third Murder

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Wish

I Wish

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Mustang

The Mustang

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
I'm Not There.

I'm Not There.

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry