RSS feed for JoshMartinez
  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    A stunning masterpiece by Bong Joon-ho. The film is effortlessly tense and has such a potent universal message about class and income inequality. It is completely unpredictable from its editing, score, and production design, as they are all their own characters.

  • Pather Panchali

    Pather Panchali

    ★★★★

    This beautifully photographed film tells such a delicate story. It balances the hope and exploration of childhood with the pragmatism of being an adult. The acting is tremendous and it all worked along with the direction to create a great film.

  • Kundun

    Kundun

    ★★★½

    Having the weight of a nation and being seen as a holy being is such a weight to put on a child. This beautifully photographed film shows the challenges of being the Dalai Lama, and the responsibility that comes with it.

    This completes me viewing every Martin Scorsese feature film as we build up to the Irishman. Super stoked that I've completed a filmography of such a prolific director.

  • Battleship Potemkin

    Battleship Potemkin

    ★★★★½

    Revolution has its goals, but this film shows the mechanics and the brutality that comes with it. With its incredible visual storytelling, this was an enthralling experience helped along with a rapturous score that told the story as much as the direction.

  • The Art of Self-Defense

    The Art of Self-Defense

    ★★★½

    Tackles the fragility of masculinity very well, while delivering some nice surprises. It does not fully come together in the final third, but I can forgive it for its overall story and Jesse Eisenberg taking on a role that he was born to play.

  • Aguirre, the Wrath of God

    Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★

    Colonialism has always been about power and delusions of grandeur. This moody film displays this idea by showing some despicable but realistic characters and is filmed in such a naturalistic way in how it captures the environment.

    This is the 1,600th film of my life, pretty good one to have for that milestone.

  • The Passion of Joan of Arc

    The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

    Followed her faith and murdered by the institution tasked with upholding it. This brilliant film is one that needs to be silent because it provided Renée Jeanne Falconetti the showcase to put on an all-time performance showing the pain of her decisions.

  • M

    M

    ★★★★★

    The true decider of justice is fought over in this film, whether it belongs to the people or those representing them. Fritz Lang masterfully crafts this film through the sound design to try to evoke the struggle of mass hysteria, especially when involving children.

  • La Dolce Vita

    La Dolce Vita

    ★★★★½

    A man attempting to reach what the title suggests but is so warped in his ideals that he does not see the path. This breathtaking collection of stories encompass Federico Fellini in strong form, the sequences with Anita Ekberg alone are majestic.

  • The 400 Blows

    The 400 Blows

    ★★★★

    Failed authority figures and an unrepentant system lead a child where reform is no longer applicable. This debut feature by François Truffaut is a harsh look where children are failed and the road that sets them on in society, very well done.

  • 8½

    ★★★★★

    Just like a film, life is a production where we are all the director. This deep exploration into the psyche of this man shows the frustration of artistic expression and the politics woven into it. The film is very self-indulgent but excellent in its execution in every facet.

  • In the Tall Grass

    In the Tall Grass

    ★★

    Too much exposition is bad for a film, but sometimes it is needed for a coherent story. This film just throws everything at the wall and nothing really sticks because there are no real stakes, but I did enjoy Patrick Wilson being all creepy.