2015

JoshMartinez JoshMartinez’s year in review

JoshMartinez’s highest rated films

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol

    ★★★★½

  • Mission: Impossible III

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • Iron Man

    ★★★★

  • The Avengers

    ★★★★

  • Men in Black

    ★★★★

  • Thor

    ★★★½

  • Mission: Impossible

    ★★★½

  • The Incredible Hulk

    ★★★½

  • Men in Black 3

    ★★★½

  • Men in Black II

    ★★★

  • The Switch

    ★★½

  • Iron Man 3

    ★★½

  • Mission: Impossible II

    ★★½

  • Iron Man 2

    ★★

Films by week

Jan Dec
  • 21 Films watched
  • 1.8 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

The Switch

May 1

Last Film

Men in Black 3

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Action
19 films
Adventure
15 films
Sci Fi
11 films
Thriller
7 films
Fantasy
6 films
Comedy
5 films
Drama
2 films
Horror
1 film
Romance
1 film
Crime
1 film
USA
21 films
Germany
3 films
China
1 film
UK
1 film
Hungary
1 film
Czechia
1 film
English
21 films
French
5 films
Russian
4 films
Spanish
2 films
Czech
2 films
Arabic
2 films
Italian
1 film
Portuguese
1 film
Swedish
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Wolf of Wall Street
Average weighted rating:

4.0

Lowest Average

Underworld: Awakening
Average weighted rating:

2.6

Most Popular

Guardians of the Galaxy
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Underworld: Rise of the Lycans
Average weighted rating:

2.7

Films watched in 2015

  • Men in Black 3
  • Men in Black II
  • Underworld: Awakening
  • Underworld: Rise of the Lycans
  • Underworld: Evolution
  • Men in Black
  • Guardians of the Galaxy
  • The Avengers
  • The Incredible Hulk
  • Thor: The Dark World
  • Underworld
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Mission: Impossible III
  • Mission: Impossible II
  • Iron Man 3
  • Iron Man 2
  • Mission: Impossible
  • Thor
  • Iron Man
  • The Wolf of Wall Street
  • The Switch

Highly rated films JoshMartinez missed

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Cássia
  • Embrace of the Serpent
  • Bitter Lake

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more