joshmatthews has logged 22 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Guns of Navarone

The Guns of Navarone

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Fireball: Visitors From Darker Worlds

Fireball: Visitors From Darker Worlds

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Navigator

The Navigator

1924
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Things to Come

Things to Come

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Godzilla vs. Megalon

Godzilla vs. Megalon

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Charulata

Charulata

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry