Sort by

joshmatthews has logged 26 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hail the Conquering Hero

Hail the Conquering Hero

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Tree of Wooden Clogs

The Tree of Wooden Clogs

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Girl Shy

Girl Shy

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Three Outlaw Samurai

Three Outlaw Samurai

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
La Haine

La Haine

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
La Haine

La Haine

1995
×
Read prior review Edit this entry  
19
The Kid Brother

The Kid Brother

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Burning

Burning

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Bridge Too Far

A Bridge Too Far

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Why Worry?

Why Worry?

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry