Sort by

joshmatthews has logged 240 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Caché

Caché

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
Read the review Edit this entry  
20
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Reversal of Fortune

Reversal of Fortune

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Encounter

Encounter

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sons of the Desert

Sons of the Desert

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Encanto

Encanto

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wild River

Wild River

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Mosquito Coast

The Mosquito Coast

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Laura

Laura

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Lights in the Dusk

Lights in the Dusk

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Finch

Finch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Farewell, My Lovely

Farewell, My Lovely

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry