Sort by

joshmatthews has logged 34 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Lesson in Love

A Lesson in Love

1954
×
★★½
Edit this entry  
26
The Murderer Lives at Number 21

The Murderer Lives at Number 21

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lost Horizon

Lost Horizon

1937
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Gruffalo

The Gruffalo

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Waiting Women

Waiting Women

1952
×
★★½
Edit this entry  
16
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★
Edit this entry  
16
One False Move

One False Move

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
Read the review Edit this entry  
14
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lolita

Lolita

1962
×
★★
Edit this entry  
12
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
To Joy

To Joy

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Outside the Wire

Outside the Wire

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry