Sort by

alice dantas has logged 663 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wedding in White

Wedding in White

1972
×
★★★
Edit this entry  
31
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
Read the review Edit this entry  
29
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Torment

Torment

1994
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rosetta

Rosetta

1999
×
Edit this entry  
27
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
Read prior review Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
Read prior review Edit this entry  
26
Very Ordinary Couple

Very Ordinary Couple

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
Actresses

Actresses

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Pinchcliffe Grand Prix

The Pinchcliffe Grand Prix

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Office Killer

Office Killer

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rabbit Hole

Rabbit Hole

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Happiness

Happiness

1998
×
Read the review Edit this entry  
22
Christiane F.

Christiane F.

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Birthday Girl

Birthday Girl

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
Edit this entry  
21
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
Edit this entry  
19
Nitram

Nitram

2021
×
Read prior review Edit this entry  
19
The Innocents

The Innocents

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rocks in My Pockets

Rocks in My Pockets

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
Read the review Edit this entry  
18
Viy

Viy

1967
×
★★★
Edit this entry  
17
Images

Images

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Alice

Alice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Confession of a Child of the Century

Confession of a Child of the Century

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Caravaggio

Caravaggio

1986
×
Read the review Edit this entry  
14
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
News from Home

News from Home

1976
×
Read the review Edit this entry