ali has logged 40 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Colette

Colette

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love

Love

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paint Drying

Paint Drying

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Orphan

Orphan

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Primer

Primer

2004
×
Read the review Edit this entry  
07
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry