Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Edit this entry  
23
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Batman

The Batman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★½
Edit this entry  
06
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
Read the review Edit this entry  
04
Atonement

Atonement

2007
×
★★★½
Edit this entry  
04
Sin City

Sin City

2005
×
Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
Edit this entry  
04
Logan

Logan

2017
×
Edit this entry  
31
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
Edit this entry  
31
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Fresh

Fresh

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★½
Edit this entry  
29
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Edit this entry  
28
Mulan

Mulan

1998
×
★★★½
Edit this entry  
27
Scarface

Scarface

1983
×
★★★
Edit this entry  
26
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
07
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Edit this entry  
29
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Rush

Rush

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
The Ghost Writer

The Ghost Writer

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Edit this entry