Sort by

Joshua. has logged 641 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Rubber's Lover

Rubber's Lover

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Electric Dragon 80.000 V

Electric Dragon 80.000 V

2001
×
★★★★
Edit this entry  
31
Pale Cocoon

Pale Cocoon

2005
×
★½
Edit this entry  
31
The Phantom of Regular Size

The Phantom of Regular Size

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Necktie

Necktie

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Balance

Balance

1989
×
★★★½
Edit this entry  
29
Patriotism

Patriotism

1966
×
★★★
Edit this entry  
29
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★½
Edit this entry  
29
Christmas in August

Christmas in August

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black River

Black River

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Emma

Emma

1996
×
★★
Edit this entry  
27
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★½
Edit this entry  
26
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★
Edit this entry  
26
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★
Edit this entry  
26
Christmas Story

Christmas Story

2007
×
★½
Edit this entry  
25
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2019
×
½
Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
24
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★
Edit this entry  
24
Father Christmas

Father Christmas

1991
×
★★
Edit this entry  
23
Point X

Point X

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Century City

Century City

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Several Small Fires

Several Small Fires

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Stag Without a Heart

The Stag Without a Heart

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Drive In

Drive In

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Death Waltz

The Death Waltz

2008
×
★★★★
Edit this entry  
22
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
6 Underground

6 Underground

2019
×
Edit this entry  
14
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fury

The Fury

1978
×
★★★
Edit this entry  
09
Comrades, Almost a Love Story

Comrades, Almost a Love Story

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★½
Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Wash Club

Wash Club

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Young Pope

The Young Pope

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Untitled Rick Howard Project

The Untitled Rick Howard Project

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Operation Avalanche

Operation Avalanche

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hell Comes to Frogtown

Hell Comes to Frogtown

1988
×
Edit this entry