RSS feed for Joshua
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Masterminds

Masterminds

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Monsters and Men

Monsters and Men

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lucky

Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Square

The Square

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Land of Steady Habits

The Land of Steady Habits

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Crossfire Hurricane

Crossfire Hurricane

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Metallica: Some Kind of Monster

Metallica: Some Kind of Monster

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Uncle Drew

Uncle Drew

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Batman

Batman

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
School Life

School Life

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
United 93

United 93

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rounders

Rounders

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Beirut

Beirut

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Abacus: Small Enough to Jail

Abacus: Small Enough to Jail

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry