RSS feed for Joshua

Joshua has logged 153 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Case for Christ

The Case for Christ

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Maudie

Maudie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jim & Andy: The Great Beyond - Featuring a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton

Jim & Andy: The Great Beyond - Featuring a Very Special, Contractually Obligated Mention of Tony Clifton

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Of Mice and Men

Of Mice and Men

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Thank You for Your Service

Thank You for Your Service

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Little Pony: The Movie

My Little Pony: The Movie

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sharknado

Sharknado

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Win It All

Win It All

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Norman: The Moderate Rise and Tragic Fall of a New York Fixer

Norman: The Moderate Rise and Tragic Fall of a New York Fixer

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Detroit

Detroit

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Syriana

Syriana

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Winning Season

The Winning Season

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Dream Team

The Dream Team

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tramps

Tramps

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Win It All

Win It All

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry