2017

Joshua Hoover Joshua Hoover’s year in review

Joshua’s highest rated films

  • Nathan for You: Finding Frances

    ★★★★★

  • Of Mice and Men

    ★★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★★

  • Syriana

    ★★★★★

  • Gremlins

    ★★★★★

  • Dumb and Dumber

    ★★★★★

  • Beauty Day

    ★★★★★

  • Sicario

    ★★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Grizzly Man

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • The Fugitive

    ★★★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★★★★

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★½

  • Win It All

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 153 Films watched
  • 12.8 Average per month
  • 2.9 Average per week

Milestones

First Film

Deepwater Horizon

Jan 1

Most Watched

Kong: Skull Island

twice

Logan Lucky

twice

Win It All

twice

Last Film

Good Time

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
91 films
Thriller
51 films
Comedy
38 films
Action
36 films
Crime
33 films
Sci Fi
27 films
Mystery
17 films
Adventure
16 films
Horror
16 films
Documentary
14 films
USA
133 films
UK
22 films
Canada
15 films
New Zealand
6 films
Japan
6 films
France
6 films
Australia
4 films
Hong Kong
3 films
Spain
3 films
Netherlands
2 films
English
150 films
Spanish
15 films
Japanese
8 films
French
8 films
Arabic
7 films
Korean
4 films
German
4 films
Russian
3 films
Urdu
3 films
Chinese
3 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 15 Added 5

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Joshua’s most liked review

Get Out

★★★

I could've used more laughs given the horror element was pretty much by the numbers. When it's funny, it works best. Very watchable.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

O.J.: Made in America
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Sharknado
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Darkon
Average weighted rating:

3.4

Films watched in 2017

  • Good Time
  • The Case for Christ
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • The Shape of Water
  • Darkest Hour
  • My Friend Dahmer
  • Nathan for You: Finding Frances
  • Lady Bird
  • Maudie
  • The Count of Monte Cristo
  • Kong: Skull Island
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • Logan Lucky
  • Brigsby Bear
  • Of Mice and Men
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Thank You for Your Service
  • Goodbye Christopher Robin
  • The Princess Bride
  • My Little Pony: The Movie
  • American Made
  • Sharknado
  • Wind River
  • Logan Lucky
  • Gone Baby Gone
  • A Few Good Men
  • Win It All
  • Norman: The Moderate Rise and Tragic Fall of a New York Fixer
  • Detroit
  • The Big Sick
  • War for the Planet of the Apes
  • Dunkirk
  • War for the Planet of the Apes
  • Rise of the Planet of the Apes
  • The Beguiled
  • Jackie Brown
  • Thank You for Smoking
  • Syriana
  • Baby Driver
  • Okja
  • Wall Street
  • Gremlins
  • The Winning Season
  • Dumb and Dumber
  • The Dream Team
  • Tramps
  • Win It All
  • The Lego Batman Movie
  • A Monster Calls
  • It Comes at Night
  • Hell or High Water
  • Training Day
  • Memento
  • Beauty Day
  • Wonder Woman
  • Green Room
  • Shotgun Stories
  • Sicario
  • Donnie Brasco
  • The Descendants
  • Collateral
  • The Money Pit
  • Alien: Covenant
  • Prometheus
  • Alien Resurrection
  • Alien³
  • Aliens
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • The Lost City of Z
  • Quiz Show
  • Free Fire
  • Lost in Translation
  • Colossal
  • Silver Linings Playbook
  • Your Name.
  • The Blackcoat's Daughter
  • What We Do in the Shadows
  • Silence
  • Buried
  • Ghost in the Shell
  • Patriots Day
  • The Kingdom
  • My Scientology Movie
  • Life
  • John Wick: Chapter 2
  • O.J.: Made in America
  • Kong: Skull Island
  • The Social Network
  • Darkon
  • A Simple Plan
  • The Girl with All the Gifts
  • Masterminds
  • Fences
  • Keanu
  • Logan
  • Arrival
  • Hidden Figures
  • Split
  • The Red Turtle
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • Jackie
  • I Don't Feel at Home in This World Anymore
  • District 9
  • Get Out
  • Author: The JT LeRoy Story
  • All the President's Men
  • Grizzly Man
  • The Lobster
  • City of Gold
  • Tower
  • Rescue Dawn
  • The Fits
  • GoodFellas
  • Queen of Katwe
  • Pontypool
  • The Edge of Seventeen
  • The Fugitive
  • Full Metal Jacket
  • Source Code
  • Mad Max 2
  • In the Heat of the Night
  • Warcraft
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Nocturnal Animals
  • The Informant!
  • Supersonic
  • Krisha
  • The Hurt Locker
  • My Beautiful Broken Brain
  • Nocturnal Animals
  • War Dogs
  • The Big Short
  • Whiplash
  • Silence
  • Cameraperson
  • Loving
  • Shaun of the Dead
  • Operation Avalanche
  • Let Me In
  • Indie Game: Life After
  • Four Lions
  • The Host
  • Glory
  • Christine
  • Déjà Vu
  • Falling Down
  • No Country for Old Men
  • Everybody Wants Some!!
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • In a Valley of Violence
  • Sully
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Deepwater Horizon

Highly rated films Joshua missed

  • Coco
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Call Me by Your Name
  • Saturation
  • Blade Runner 2049
  • Newsies: The Broadway Musical
  • LA 92
  • One Cut of the Dead

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more