2018

Joshua Hoover Joshua Hoover’s year to date

Joshua’s highest rated films

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★½

  • Game Night

    ★★★★½

  • Unsane

    ★★★★

  • Thoroughbreds

    ★★★★

  • Stronger

    ★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★

  • Molly's Game

    ★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★½

  • Foxtrot

    ★★★½

  • Birdboy: The Forgotten Children

    ★★★½

  • Black Panther

    ★★★½

  • All the Money in the World

    ★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 24 Films watched
  • 6 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

A Ghost Story

Jan 1

Last Film

You Were Never Really Here

Apr 22

Genres, Countries & Languages

Drama
16 films
Thriller
7 films
Adventure
6 films
Sci Fi
5 films
Horror
4 films
Comedy
3 films
History
3 films
Action
3 films
Mystery
3 films
Crime
3 films
USA
20 films
UK
6 films
France
5 films
Germany
2 films
Spain
1 film
Israel
1 film
China
1 film
Belgium
1 film
English
21 films
Korean
1 film
Swahili
1 film
Russian
1 film
German
1 film
Xhosa
1 film
Japanese
1 film
Spanish
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 2

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Joshua’s most liked review

Phantom Thread

★★★★

Best sound effects of 2017? Sure. PTA always makes something unique. It doesn't totally click for me on the first watch, but eventually it seeps into the crevices of my brain and takes over.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

There Will Be Blood
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Peter Rabbit
Average weighted rating:

3.0

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Birdboy: The Forgotten Children
Average weighted rating:

3.6

Films watched in 2018

  • You Were Never Really Here
  • Isle of Dogs
  • Foxtrot
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • A Quiet Place
  • The Death of Stalin
  • Loveless
  • Ready Player One
  • Macbeth
  • Unsane
  • Birdboy: The Forgotten Children
  • Thoroughbreds
  • Game Night
  • Annihilation
  • Black Panther
  • Peter Rabbit
  • Stronger
  • Phantom Thread
  • I, Tonya
  • There Will Be Blood
  • It
  • All the Money in the World
  • Molly's Game
  • A Ghost Story

Highly rated films Joshua missed

  • Eighth Grade
  • Hereditary
  • Love, Simon
  • Avengers: Infinity War
  • The Director and The Jedi
  • Blindspotting
  • The Tale
  • Deadpool 2

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more