Sort by

Joshua has logged 1,027 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Petey Wheatstraw

Petey Wheatstraw

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rubber

Rubber

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Killer of Dolls

The Killer of Dolls

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Orgy of the Dead

Orgy of the Dead

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night Has a Thousand Desires

Night Has a Thousand Desires

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Satanic Pandemonium

Satanic Pandemonium

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Traveller

The Traveller

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sweet Sugar

Sweet Sugar

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Human Tornado

The Human Tornado

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Treevenge

Treevenge

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monster

Monster

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sukkubus

Sukkubus

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Don't Deliver Us from Evil

Don't Deliver Us from Evil

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Devil Story

Devil Story

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Legend of Blood Castle

The Legend of Blood Castle

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Heartbeat

Heartbeat

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
'Gator Bait

'Gator Bait

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ice Cream Man

Ice Cream Man

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Designated Victim

The Designated Victim

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dracula: Prince of Darkness

Dracula: Prince of Darkness

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

Silent Night, Deadly Night 5: The Toy Maker

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

Silent Night, Deadly Night III: Better Watch Out!

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

Lone Wolf and Cub: White Heaven in Hell

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in the Land of Demons

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

Lone Wolf and Cub: Baby Cart to Hades

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
All the Colors of Giallo

All the Colors of Giallo

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gang War in Milan

Gang War in Milan

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ironheart

Ironheart

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bloodfight

Bloodfight

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Raging Fire

Raging Fire

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Fender Bender

Fender Bender

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mill of the Stone Women

Mill of the Stone Women

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Found

Found

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry