RSS feed for Joshua
  • The Call of the Wild

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★½

  • Klaus

    ★★★★

  • Terminator: Dark Fate

    ★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • Gemini Man

    ★★★

  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Waves

    ★★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • The Lion King

    ★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★★½

  • A Hidden Life

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Shazam!

    ★★★½

  • Red 11

    ★★½

  • The Highwaymen

    ★★★★

  • Iris: A Space Opera by Justice

    ★★★★½

  • I See You

    ★★★½

  • Adopt a Highway

    ★★★½

  • Everybody's Everything

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★½

  • One Man Dies a Million Times

    ★★★½

  • Villains

    ★★★

  • The River and the Wall

    ★★★½

  • The Gift: The Journey of Johnny Cash

    ★★★★

  • Snare

    ★★★★

  • Youth

    ★★½

  • The Jog

    ★★★

  • Salvage

    ★★★½

  • The Wall of Mexico

    ★★★★

  • Body at Brighton Rock

    ★★

  • Captain Marvel

    ★★★

  • Outdooring

    ★½

  • Vai

    ★★★★½

  • Alita: Battle Angel

    ★★★½

  • Little Monsters

    ★★★½

  • Them That Follow

    ★★★

  • Sister Aimee

    ★★★½

  • Lockdown

  • The Challenger Disaster

    ★★★

  • Apollo 11

    ★★★★½

  • Bumblebee

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Mortal Engines

    ★★★

  • Mowgli: Legend of the Jungle

    ★★★★

  • Creed II

    ★★★★

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★★

  • Framework

    ★★★

  • Incel

    ★★

  • Her Smell

    ★★★★½

  • Widows

    ★★★★

  • Aquarela

    ★★★★

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★½

  • They'll Love Me When I'm Dead

    ★★★★½

  • The Old Man & the Gun

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • First Man

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★½

  • Skin

    ★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★

  • Ant-Man and the Wasp

    ★★★

  • Bodega

    ★★★½

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★★½

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Detainment

    ★★½

  • Burning

    ★★★★½

  • The Image Book

    ★★★★½

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★★½