RSS feed for Joshua
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★★
Edit this entry  
07
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Star Trek: Nemesis

Star Trek: Nemesis

2002
×
★★★½
Edit this entry  
28
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★
Edit this entry  
25
Star Trek: Generations

Star Trek: Generations

1994
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Croods

The Croods

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Secret of NIMH

The Secret of NIMH

1982
×
★★★★
Edit this entry  
10
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Edit this entry  
14
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Kid with a Bike

The Kid with a Bike

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
03
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
01
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Barcelona

Barcelona

1994
×
★★★★
Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Miracle Maker

The Miracle Maker

2000
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Land Before Time

The Land Before Time

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★★
Edit this entry  
13
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Edit this entry