RSS feed for Joshua

Joshua has logged 143 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Edit this entry  
30
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
21
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
13th

13th

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★
Edit this entry  
21
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Prequels Strike Back: A Fan's Journey

The Prequels Strike Back: A Fan's Journey

2016
×
Read prior review Edit this entry  
23
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Prequels Strike Back: A Fan's Journey

The Prequels Strike Back: A Fan's Journey

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Noah

Noah

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Blood Father

Blood Father

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Dishoom

Dishoom

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
League of Gods

League of Gods

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Manifest Destiny: The Lewis & Clark Musical Adventure

Manifest Destiny: The Lewis & Clark Musical Adventure

2016
×
Edit this entry