RSS feed for Joshua
  • Number Seventeen

    ★★★

  • Vampyr

    ★★★★

  • The Mummy

    ★★★

  • Rich and Strange

    ★★★

  • Frankenstein

    ★★★★

  • The Skin Game

    ★★★

  • Dracula

    ★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • Murder!

    ★★★

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★

  • Blackmail

    ★★★

  • The Manxman

    ★★★

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Speedy

    ★★★★

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★★★

  • Easy Virtue

    ★★★

  • The Farmer's Wife

    ★★★

  • The Circus

    ★★★★

  • The Ring

    ★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★

  • The Kid Brother

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • The General

    ★★★★★

  • Ben-Hur: A Tale of the Christ

    ★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★

  • The Freshman

    ★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★★

  • The Navigator

    ★★★★

  • Girl Shy

    ★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★

  • The Thief of Bagdad

    ★★★★

  • The Ten Commandments

    ★★★

  • Safety Last!

    ★★★★½

  • Nosferatu

    ★★★★

  • The Kid

    ★★★★★

  • The Rink

    ★★★

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

    ★★★★

  • The Tramp

    ★★★★

  • The Birth of a Nation

    ★★★

  • The Musketeers of Pig Alley

    ★★★

  • A Corner in Wheat

    ★★★★

  • The Great Train Robbery

    ★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • Bicyclist

    ★★★★★

  • Demolition of a Wall

    ★★★

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

    ★★★★

  • Jumping the Blanket

    ★★★★

  • Trick Riding

    ★★★

  • Baby's Meal

    ★★★★

  • The Photographical Congress Arrives in Lyon

    ★★★★

  • The Sprinkler Sprinkled

    ★★★★

  • Workers Leaving the Lumière Factory

    ★★★★

  • Boat Leaving the Port

    ★★★★★

  • Roundhay Garden Scene

    ★★★