Josh has logged 249 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Passing

Passing

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Procession

Procession

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dune

Dune

1984
×
Read the review Edit this entry  
09
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Edit this entry  
07
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Underground Railroad

The Underground Railroad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Watchmen

Watchmen

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry