Josiah has logged 82 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Man We Want to Hang

The Man We Want to Hang

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Duelle

Duelle

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
India Song

India Song

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
India Song

India Song

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Four American Composers: Robert Ashley

Four American Composers: Robert Ashley

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Samadhi

Samadhi

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Four American Composers: Meredith Monk

Four American Composers: Meredith Monk

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Atlantis

Atlantis

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Baxter, Vera Baxter

Baxter, Vera Baxter

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dear Phone

Dear Phone

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dripping Water

Dripping Water

1969
×
★★★½
Edit this entry  
25
Last Days

Last Days

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
Read prior review Edit this entry  
25
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Four American Composers: John Cage

Four American Composers: John Cage

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Schramm

Schramm

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Four American Composers: Philip Glass

Four American Composers: Philip Glass

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Martyrs

Martyrs

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Lay Down Tracks

Lay Down Tracks

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Trypps #6 (Malobi)

Trypps #6 (Malobi)

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Trypps #5 (Dubai)

Trypps #5 (Dubai)

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Village

The Village

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black and White Trypps Number Four

Black and White Trypps Number Four

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time

Once Upon a Time

1957
×
★★
Edit this entry  
18
Thief

Thief

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black and White Trypps Number Three

Black and White Trypps Number Three

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Subconscious Cruelty

Subconscious Cruelty

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black and White Trypps Number Two

Black and White Trypps Number Two

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Act of God

Act of God

1980
×
★★★★
Edit this entry  
16
Black and White Trypps Number One

Black and White Trypps Number One

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Easy Rider

Easy Rider

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Let Us Persevere in What We Have Resolved Before We Forget

Let Us Persevere in What We Have Resolved Before We Forget

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
15
AM/PM

AM/PM

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tjúba Tén / The Wet Season

Tjúba Tén / The Wet Season

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Battlestar Galactica

Battlestar Galactica

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Boxing Helena

Boxing Helena

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry