Sort by

Josiah has logged 81 entries for films during February 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
M Is for Man, Music and Mozart

M Is for Man, Music and Mozart

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Aftermath

Aftermath

1994
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Tawny

The Tawny

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Enclosed Valley

The Enclosed Valley

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Making a Murderer

Making a Murderer

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
L'Amour fou

L'Amour fou

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love

Love

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The White Balloon

The White Balloon

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Tempest

The Tempest

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
One Way Boogie Woogie

One Way Boogie Woogie

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Taxi

Taxi

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
X-TRACTS

X-TRACTS

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Revolution

Revolution

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dog's Dialogue

Dog's Dialogue

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Prospero's Books

Prospero's Books

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Perfect Lives

Perfect Lives

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chain

Chain

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Submarine

Submarine

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Chott el-Djerid (A Portrait in Light and Heat)

Chott el-Djerid (A Portrait in Light and Heat)

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
American Mary

American Mary

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tangerine

Tangerine

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Landscape Suicide

Landscape Suicide

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
*Corpus Callosum

*Corpus Callosum

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Naqoyqatsi

Naqoyqatsi

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Evening Glow Over

Evening Glow Over

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cat's Cradle

Cat's Cradle

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Walk Through H: The Reincarnation of an Ornithologist

A Walk Through H: The Reincarnation of an Ornithologist

1979
×
★★★★
Edit this entry  
11
Vertical Features Remake

Vertical Features Remake

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
H Is for House

H Is for House

1973
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hubert Bals Handshake

Hubert Bals Handshake

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Intervals

Intervals

1969
×
★★★★
Read prior review Edit this entry