Josiah has logged 65 entries for films during June 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dark Skies

Dark Skies

1999
×
Read the review Edit this entry  
30
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
Read the review Edit this entry  
29
An Actor's Revenge

An Actor's Revenge

1963
×
Read the review Edit this entry  
29
Quietus

Quietus

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Green Room

Green Room

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
The Exquisite Corpus

The Exquisite Corpus

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Antiviral

Antiviral

2012
×
Read the review Edit this entry  
28
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
Read the review Edit this entry  
27
Beyond the Black Rainbow

Beyond the Black Rainbow

2010
×
Read the review Edit this entry  
27
Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
Read the review Edit this entry  
26
Three Landscapes

Three Landscapes

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
After Last Season

After Last Season

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jenifer

Jenifer

2005
×
Read the review Edit this entry  
23
Véronique and Her Dunce

Véronique and Her Dunce

1959
×
Read the review Edit this entry  
23
Night Terrors

Night Terrors

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
Read the review Edit this entry  
23
The Door

The Door

1986
×
Read the review Edit this entry  
22
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
Read prior review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Christabel

Christabel

2001
×
Read the review Edit this entry  
21
Hairspray

Hairspray

1988
×
Read the review Edit this entry  
21
Valerie on the Stairs

Valerie on the Stairs

2006
×
Read the review Edit this entry  
21
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Bleeder

Bleeder

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sick Girl

Sick Girl

2006
×
Read the review Edit this entry  
20
Brick

Brick

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ringu

Ringu

1998
×
Read the review Edit this entry  
19
The Washingtonians

The Washingtonians

2007
×
Read the review Edit this entry  
19
Hush

Hush

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Incident On and Off a Mountain Road

Incident On and Off a Mountain Road

2005
×
Read the review Edit this entry  
17
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
Read the review Edit this entry  
17
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Maidan

Maidan

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Figures in a Landscape

Figures in a Landscape

1970
×
Read the review Edit this entry  
16
I Can Dream, Can't I?

I Can Dream, Can't I?

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Intimate Confessions of a Chinese Courtesan

Intimate Confessions of a Chinese Courtesan

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
Read prior review Edit this entry  
15
Haywire

Haywire

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eega

Eega

2012
×
Read the review Edit this entry  
14
The Sequence of Parallel Bars

The Sequence of Parallel Bars

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry