Josiah has logged 100 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Orphan

Orphan

2009
×
Read the review Edit this entry  
30
Pusher III

Pusher III

2005
×
Read the review Edit this entry  
30
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
Outerborough

Outerborough

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Snail on the Slope

The Snail on the Slope

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Convalescing

Convalescing

2000
×
Read the review Edit this entry  
30
We the People

We the People

2004
×
Read the review Edit this entry  
30
NYC Weights and Measures

NYC Weights and Measures

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Rain White Scars

Black Rain White Scars

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Green Ray

The Green Ray

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Miami Vice: Brother's Keeper

Miami Vice: Brother's Keeper

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Sea of Trees

The Sea of Trees

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
Twisted Eyes

Twisted Eyes

2003
×
Read the review Edit this entry  
28
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ruhr

Ruhr

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jack

Jack

1996
×
Read the review Edit this entry  
27
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
Pasolini

Pasolini

2014
×
Read the review Edit this entry  
26
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
Tree

Tree

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Light

Light

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eggshells

Eggshells

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eggshells

Eggshells

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
'R Xmas

'R Xmas

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Endless

Endless

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hostel: Part II

Hostel: Part II

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Funeral

The Funeral

1996
×
Read the review Edit this entry  
22
Twixt

Twixt

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Amour

Amour

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
Read the review Edit this entry  
19
Hostel

Hostel

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Pirate

The Pirate

1948
×
Read the review Edit this entry  
18
In Jackson Heights

In Jackson Heights

2015
×
Read the review Edit this entry  
18
Tetro

Tetro

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ménilmontant

Ménilmontant

1926
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Hyas and Stenorhynchus

Hyas and Stenorhynchus

1929
×
Edit this entry  
17
Wedlock House: An Intercourse

Wedlock House: An Intercourse

1959
×
★★★★½
Edit this entry