Josiah has logged 289 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Aquaman

Aquaman

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
Read the review Edit this entry  
23
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
Read the review Edit this entry  
22
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
Edit this entry  
20
Raavan

Raavan

2010
×
Read the review Edit this entry  
20
Iruvar

Iruvar

1997
×
Edit this entry  
19
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
Edit this entry  
19
Pourvoir

Pourvoir

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Permanent Green Light

Permanent Green Light

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Arising from the Surface

Arising from the Surface

1980
×
Read the review Edit this entry  
05
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Edit this entry  
05
Possum

Possum

2018
×
Edit this entry  
04
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1992
×
Read the review Edit this entry  
29
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
29
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
Edit this entry  
28
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
Edit this entry  
27
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
Edit this entry  
26
Collateral

Collateral

2004
×
Read prior review Edit this entry  
25
Ravenous

Ravenous

1999
×
Edit this entry  
25
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
Edit this entry  
24
Sally of the Sawdust

Sally of the Sawdust

1925
×
Edit this entry  
24
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
Read the review Edit this entry  
24
First Man

First Man

2018
×
Edit this entry  
23
Fight Club

Fight Club

1999
×
Read prior review Edit this entry  
23
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
Edit this entry  
17
Cam

Cam

2018
×
Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
Edit this entry  
14
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Ruhr

Ruhr

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Candyman

Candyman

1992
×
Edit this entry  
09
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
Edit this entry  
09
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
Edit this entry  
08
Manichitrathazhu

Manichitrathazhu

1993
×
Read the review Edit this entry  
08
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
Edit this entry  
08
Election

Election

2005
×
Edit this entry