Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
P.S. I Love You

P.S. I Love You

2007
×
Edit this entry  
28
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
14
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
After Love

After Love

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Edit this entry  
08
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Purge

The Purge

2013
×
★★
Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Edit this entry