Jannis has logged 37 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inferno

Inferno

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Minions

Minions

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scenes from My Life

Scenes from My Life

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
Read the review Edit this entry  
16
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
NVA

NVA

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Sun Alley

Sun Alley

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Memorable

Memorable

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Agent 327: Operation Barbershop

Agent 327: Operation Barbershop

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Planet Unknown

Planet Unknown

2016
×
Read the review Edit this entry