Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Jannis

Jannis

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Jannis
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Jannis’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts 2022

    ★★★★ Watched by Jannis 10 Jan 2022

    I didn't think that it would make me so emotional but fuck, this made me so sentimental. I mean, I grew up with the movies and the books. I watched them when I felt sad, happy, lonely, bored. Harry Potter is my childhood. And seeing all the people I watched for hours and hours remembering back to their childhood and getting so emotional got to me more than I'd anticipated.

    It is nothing more than that. The whole special is…

  • Maze Runner: The Scorch Trials

    Maze Runner: The Scorch Trials 2015

    ★★★ Watched by Jannis 10 Jan 2022

    Littlefinger got the middle Finger, hehe

  • The Maze Runner

    The Maze Runner 2014

    ★★★½ Rewatched by Jannis 09 Jan 2022

    To be honest, Dylan O'Brians little backpack carries the whole film.

  • Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

    Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief 2010

    ★½ Rewatched by Jannis 09 Jan 2022

    So incredibly stupid. It's impressive how Chris Columbus got away with loosely threading plot points, without context or some kind of purpose and call it a film.

  • New Yuck

    New Yuck 2019

    Watched by Jannis 07 Jan 2022

    45 seconds long, completely chaotic, and still weirdly compelling. I mean, New Yuck consists of about 10 still images edited together, but it still gets the point across. Good work, especially for a first-semester film project.

  • The Lost Tomb of Alexander the Great

    The Lost Tomb of Alexander the Great 2019

    ★★★ Watched by Jannis 06 Jan 2022

    And it is still...

  • Sherlock: The Sign of Three

    Sherlock: The Sign of Three 2014

    ★★★★½ Rewatched by Jannis 05 Jan 2022

    Drunk Sherlock is something I didn't know I needed

  • Sherlock: The Empty Hearse

    Sherlock: The Empty Hearse 2013

    ★★★★ Rewatched by Jannis 05 Jan 2022

    Why is John always angry when he is the one with the enormously atrocious mustache.

  • Spring

    Spring 2017

    ★★ Watched by Jannis 05 Jan 2022

    Ok, so it's like every other lgbtq short

  • Sherlock: The Reichenbach Fall

    Sherlock: The Reichenbach Fall 2012

    ★★★★★ Rewatched by Jannis 03 Jan 2022

    Honey, you should see me in a crown

    Maybe the single best TV Episode ever written

  • Sherlock: The Hounds of Baskerville

    Sherlock: The Hounds of Baskerville 2012

    ★★★½ Rewatched by Jannis 03 Jan 2022

    The mindpalace scene geht's me every time.

  • Sherlock: A Scandal in Belgravia

    Sherlock: A Scandal in Belgravia 2012

    ★★★★½ Rewatched by Jannis 03 Jan 2022

    I, too, would throw people out of a Windows for Ms Hudson

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 65

Review Tags

1,084
  • netflix
  • prime video
  • wwb
  • short
  • disney +
  • disney+
  • profile
  • 1 film for every year
  • 1 film from every year
  • 1ffey
  • youtube
  • alphabetclub
  • alphabet club
  • film club
  • hergé
  • film club secret cinema
  • sky
  • and robots
  • death
  • love
  • w/fredde
  • dust
  • secret cinema
  • omeleto
  • animated
  • kristen stewart
  • w/inga
  • jack black
  • prime
  • steven spielberg
  • bill murray
  • daniel radcliffe
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro