Sort by

andré has logged 107 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Edit this entry  
22
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Edit this entry  
19
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★
Edit this entry  
13
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
21
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Loveling

Loveling

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Cold War

Cold War

2018
×
Edit this entry  
18
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Venom

Venom

2018
×
★★
Edit this entry  
10
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
DumbLand

DumbLand

2002
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Playing

Playing

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Trial

The Trial

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
★★
Edit this entry  
09
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Nun

The Nun

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Maison du Bonheur

Maison du Bonheur

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★
Edit this entry  
19
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Light of the Moon

The Light of the Moon

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Edit this entry  
31
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★
Edit this entry