Sort by

James has logged 94 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Sense of an Ending

The Sense of an Ending

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Neruda

Neruda

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Heal the Living

Heal the Living

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
23
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Song of Granite

Song of Granite

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Levelling

The Levelling

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sea of Love

Sea of Love

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★
Edit this entry  
01
Happy End

Happy End

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
The Son of Joseph

The Son of Joseph

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Edit this entry  
25
Frantz

Frantz

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Their Finest

Their Finest

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Daphne

Daphne

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Goon

Goon

2011
×
Edit this entry  
22
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
21
I Am Not a Witch

I Am Not a Witch

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★½
Edit this entry  
13
Performance

Performance

1970
×
★★★½
Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★
Edit this entry  
01
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★½
Edit this entry  
30
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Edit this entry  
29
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Limehouse Golem

The Limehouse Golem

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★½
Edit this entry  
21
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Edit this entry