RSS feed for Joxer22
  • Deadpool 2

    Deadpool 2

    ★★★★

    Bigger, longer, and should have been cut (a bit.)

  • Collateral

    Collateral

    ★★★★

    I just wish it wasn't so ugly. Goddamn your strange sensibilities, Michael Mann.

  • Children of Men

    Children of Men

    ★★★★★

    That one-shot still fucking slaps ass. Is that how the kids say these days? Slaps ass? I am very current on the lingo.

  • Jack Reacher

    Jack Reacher

    ★★★★½

    Watching this again made me realize how much worse the sequel was, so there's that. Fuck you, Edward Zwick.

  • Prince Bob

    Prince Bob

    ★★★★

    – Igen, de ezalatt kiteszi Tom apóékat az utcára!
    – Lesz nekem pénzem! Holnap király leszek, s az új pénzen az én képmásom lesz, abból csak kapok néhányat. Addig meg az utcán is kibírják.

  • Dave Chappelle: Sticks & Stones

    Dave Chappelle: Sticks & Stones

    ½

    Dave Chapelle became the Big Bang Theory of standup comedians.

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★

    Meh.

  • Godzilla: King of the Monsters

    Godzilla: King of the Monsters

    ★★★★½

    The fucking hubris of mankind.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★★

    keanu-reeves-saying-whoa.gif

  • Captain Marvel

    Captain Marvel

    ★★★★½

    Higher, further... you know.

    Marvel (Captain, not Studios) is awesome.

    Marvel (Studios, not Captain) should really learn how to pull back the cameras when shooting hand-to-hand combat.

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★★½

    I liked it more than the first time, but all those effin' nanosuits are just... argh.

  • The Spy Who Dumped Me

    The Spy Who Dumped Me

    ★★★

    Not good as a comedy, but it's actually a half decent action movie.