RSS feed for Joyce
  • Fyre

    Fyre

    ★★★½

    That’s fucked up bruh

  • Green Room

    Green Room

    ★★★★

    Green and red are complementary colours (2015)

  • 28 Days Later

    28 Days Later

    ★★★½

    You can feel the Danny Boyle in every single shot.

  • It Follows

    It Follows

    ★★★★

    God damn

  • Mary Queen of Scots

    Mary Queen of Scots

    ★★★

    Mary Queen of Thots (2018)

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

    I genuinely forgot how good this was... but like especially the dialogue and the performances

  • The American Meme

    The American Meme

    ★★★½

    I feel like this film only shows a small representation of what social media is today, and therefore only sheds light on very specific people and things and doesn't try to show a greater picture.

  • An Education

    An Education

    ★★★

    Yuck for creepy old men, yas for teachers who care

  • The Favourite

    The Favourite

    ★★★★

    As per Yorgos Lanthimos tradition, disturbing in unexpected ways. The theatrical storytelling and dialogue is visually represented by gorgeous cinematography. And for the record, Rachel Weisz is a goddess.

  • Love Actually

    Love Actually

    ★★★★

    As per Christmas tradition, but this time in a Washington DC hotel because I am studying in America and not going home from xmas (though my mom and brother came over)

  • Bird Box

    Bird Box

    ★★★★

    That was probably one of the best netflix originals I have seen!!! Wish there was more Sarah Paulson though

  • I Am Elizabeth Smart

    I Am Elizabeth Smart

    I thought this was a 5-minute Youtube video... turns out it was a feature