Sort by

João Pedro has logged 399 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
O Signo do Caos

O Signo do Caos

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
In Front of Your Face

In Front of Your Face

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★
Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★
Edit this entry  
27
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★
Edit this entry  
27
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
25
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
25
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★
Edit this entry  
19
Hold Me Back

Hold Me Back

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Variations

Variations

1998
×
★★★★
Edit this entry  
19
All Is Forgiven

All Is Forgiven

2007
×
★★
Edit this entry  
16
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★
Edit this entry  
15
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Introduction

Introduction

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Le Trou

Le Trou

1960
×
★★★★
Edit this entry  
05
Study of a River

Study of a River

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Love Affair(s)

Love Affair(s)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Screw

Screw

1982
×
★★★
Edit this entry  
04
Thunder

Thunder

1982
×
★★★★
Edit this entry  
04
Box

Box

1982
×
★★★★
Edit this entry  
04
Spacy

Spacy

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★
Edit this entry  
28
Network

Network

1976
×
★★
Edit this entry  
26
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
Maybe I Need To Give The Voice

Maybe I Need To Give The Voice

×
Read the review Edit this entry  
24
Tarrafal

Tarrafal

2007
×
Edit this entry  
23
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ornamental Hairpin

Ornamental Hairpin

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Glimpse of the Garden

Glimpse of the Garden

1957
×
★★★
Edit this entry  
20
Partido Alto

Partido Alto

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Jeune femme à sa fenêtre lisant une lettre

Jeune femme à sa fenêtre lisant une lettre

1983
×
★★★★
Edit this entry  
19
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★
Edit this entry  
19
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★
Edit this entry  
15
Portrait of a Young Girl at the End of the 60s in Brussels

Portrait of a Young Girl at the End of the 60s in Brussels

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
14
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Edit this entry