RSS feed for JP

JP has logged 89 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Ref

The Ref

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Carry On Constable

Carry On Constable

1960
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Crimes of the Black Cat

The Crimes of the Black Cat

1972
×
★★★
Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Red Heat

Red Heat

1988
×
★★★
Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
That Riviera Touch

That Riviera Touch

1966
×
★★★
Edit this entry  
01
The Vault of Horror

The Vault of Horror

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
The Intelligence Men

The Intelligence Men

1965
×
★★½
Edit this entry  
14
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Vamp

Vamp

1986
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hercules in the Haunted World

Hercules in the Haunted World

1961
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Church

The Church

1989
×
★★★★
Edit this entry  
12
Wanted: Dead or Alive

Wanted: Dead or Alive

1987
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Flesh and the Fiends

The Flesh and the Fiends

1960
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Satanic Rites of Dracula

The Satanic Rites of Dracula

1973
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★½
Edit this entry  
02
Aquaman

Aquaman

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
The Quest

The Quest

1996
×
★★★
Edit this entry  
20
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★
Edit this entry  
13
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Jason X

Jason X

2001
×
Read the review Edit this entry  
22
To the Devil a Daughter

To the Devil a Daughter

1976
×
★★★
Edit this entry  
20
Almost Human

Almost Human

1974
×
★★★★
Edit this entry  
20
Cobra

Cobra

1986
×
★★★
Edit this entry  
08
The Plague of the Zombies

The Plague of the Zombies

1966
×
★★★★
Edit this entry  
31
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★
Edit this entry  
11
Dr. Phibes Rises Again

Dr. Phibes Rises Again

1972
×
★★★
Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Edit this entry  
11
The Tomb of Ligeia

The Tomb of Ligeia

1964
×
★★★★
Edit this entry  
10
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
Edit this entry  
04
Vertigo

Vertigo

1958
×
Edit this entry  
04
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★½
Edit this entry  
27
Prime Cut

Prime Cut

1972
×
★★★½
Edit this entry  
26
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
Edit this entry  
23
Four Brothers

Four Brothers

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Lust for a Vampire

Lust for a Vampire

1971
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Cynic, the Rat & the Fist

The Cynic, the Rat & the Fist

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Coogan's Bluff

Coogan's Bluff

1968
×
★★★
Edit this entry  
02
Double Face

Double Face

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Name of the Game Is Kill

The Name of the Game Is Kill

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Child

The Child

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dark August

Dark August

1976
×
★★★★
Edit this entry