Sort by

Juan Pablo has logged 177 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
24
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
23
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★½
Edit this entry  
21
Real Life

Real Life

1979
×
★★★½
Edit this entry  
21
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★
Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
19
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★
Edit this entry  
17
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
Get Me Roger Stone

Get Me Roger Stone

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
11
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Anvil! The Story of Anvil

Anvil! The Story of Anvil

2008
×
★★★★
Edit this entry  
03
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Edit this entry  
27
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★
Edit this entry  
11
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★
Edit this entry  
06
Help!

Help!

1965
×
★★★
Edit this entry  
23
The Rutles: All You Need Is Cash

The Rutles: All You Need Is Cash

1978
×
★★★
Edit this entry  
20
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
George Harrison: Living in the Material World

George Harrison: Living in the Material World

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Breaker Morant

Breaker Morant

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★½
Edit this entry  
16
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Edit this entry  
15
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Edit this entry  
04
Tickled

Tickled

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Evil Genius

Evil Genius

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Edit this entry  
30
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry