• Wheel of Fortune and Fantasy

  • Bloodsuckers

  • The Girl and the Spider

  • Drift Away

    ★★★½

  • We're All Going to the World's Fair

  • Together Together

  • Prisoners of the Ghostland

  • All Light, Everywhere

  • On the Count of Three

  • Strawberry Mansion

  • Cryptozoo

  • Let Them All Talk

    ★★★★½

  • Mank

  • In the Air Tonight

  • Belushi

  • French Exit

  • An Arrow Pointing to a Hole

  • Mangrove

  • There Are Not Thirty-Six Ways of Showing a Man Getting on a Horse

  • Atarrabi & Mikelats

  • Trust Study #1

  • On the Rocks

    ★★★★

  • Hidden

  • A Revolt Without Images

  • Her Socialist Smile

  • The Isolated

  • Wild Bill Horsecock

  • Shots in the Dark with David Godlis

  • Drills

  • King of Sanwi

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Letter From Your Far-off Country

  • Nomadland

  • Genus Pan

    ★★★

  • David Byrne's American Utopia

  • Fauna

  • The Inheritance

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★★

  • City Hall

    ★★★★½

  • The Disciple

  • The Human Voice

  • Figure Minus Fact

  • - force -

  • Object Lessons, or: What Happened Whitsunday

  • Tenet

  • In Sudden Darkness

  • The Chicken

  • Da 5 Bloods

    ★★★½

  • Labor of Love

  • Correspondence

  • The History of the Seattle Mariners

    ★★★★

  • Crestone

  • DAU. Natasha

    ★★★½

  • Untitled Sequence of Gaps

  • Undine

  • The Salt of Tears

  • Her Name Was Europa

  • The Tango of the Widower and Its Distorting Mirror

  • The Calming

  • Malmkrog

  • Emma.

  • Minari

    ★★★★

  • The Nest

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • The Forty-Year-Old Version

    ★★★★

  • Once Removed

  • Shirley

  • Black Bear

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Kajillionaire

  • Slow Machine

  • Dick Johnson Is Dead