Sort by

Joe has logged 753 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Spider's Web

The Spider's Web

1938
×
★★★
Edit this entry  
31
RiffTrax Live: Doctor Who – The Five Doctors

RiffTrax Live: Doctor Who – The Five Doctors

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Cats

Cats

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
City Hunter: Shinjuku Private Eyes

City Hunter: Shinjuku Private Eyes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hulk vs. Wolverine

Hulk vs. Wolverine

2009
×
★★★½
Edit this entry  
28
Primal

Primal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Rocket Squad

Rocket Squad

1956
×
★★★★
Edit this entry  
27
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Togo

Togo

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Father Frost

Father Frost

1964
×
★★★
Edit this entry  
24
Christmas Rhapsody

Christmas Rhapsody

1948
×
★★
Edit this entry  
24
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
Santa's Christmas Circus

Santa's Christmas Circus

1966
×
Edit this entry  
24
Fun in Balloon Land

Fun in Balloon Land

1965
×
½
Edit this entry  
24
Will Vinton's Claymation Christmas Celebration

Will Vinton's Claymation Christmas Celebration

1987
×
★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Dream

A Christmas Dream

1945
×
★★
Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Christmas on Grandfather's Farm

Christmas on Grandfather's Farm

1959
×
★★
Edit this entry  
23
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1951
×
★★
Edit this entry  
23
Yes, Virginia, There Is a Santa Claus

Yes, Virginia, There Is a Santa Claus

1974
×
★★
Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Christmas Dream

A Christmas Dream

1945
×
★★
Edit this entry  
23
Toy Story That Time Forgot

Toy Story That Time Forgot

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Art of Skiing

The Art of Skiing

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★½
Edit this entry  
23
Donald's Snow Fight

Donald's Snow Fight

1942
×
★★★½
Edit this entry  
23
Christmas at Pee Wee's Playhouse

Christmas at Pee Wee's Playhouse

1988
×
★★★
Edit this entry  
22
The Dog Days of Winter

The Dog Days of Winter

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★½
Edit this entry  
22
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
Diamond Ninja Force

Diamond Ninja Force

1988
×
★★
Edit this entry  
22
Street Fighter II: The Animated Movie

Street Fighter II: The Animated Movie

1994
×
★★★
Edit this entry  
22
Fatal Fury: The Motion Picture

Fatal Fury: The Motion Picture

1994
×
★★★
Edit this entry  
21
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Cats

Cats

2019
×
★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Life & Adventures of Santa Claus

The Life & Adventures of Santa Claus

1985
×
★★★
Edit this entry  
18
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry