JORDAN has logged 166 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Everest

Everest

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beowulf

Beowulf

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mad City

Mad City

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Network

Network

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Borrowed Time

Borrowed Time

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Team Thor

Team Thor

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry