• Greed

    ★★½

  • Like People, They Change Too

    ★★★½

  • See Us Come Together

    ★★★★

  • Bicol River

    ★★★

  • Not a Short Film

    ★★½

  • Market Day

    ★★★½

  • The Batman

    ★★★★

  • Three Months

    ★★★★

  • Dual

    ★★★

  • Klondike

    ★★★

  • Leonor Will Never Die

    ★★★★

  • Call Jane

    ★★★½

  • A Love Song

    ★★★½

  • Emergency

    ★★★

  • Love at First Stream

    ★★★

  • A Hard Day

    ★★★½

  • Don't Look Up

    ★★★

  • Single All the Way

    ★★★

  • The Gossips of Cicadidae

    ★★★★

  • The Revolution Knows No Gender

    ★★★

  • West Side Story

    ★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★½

  • Skylab

    ★★½

  • Henry

    ★★★★

  • City of Flowers

    ★★★★

  • MIGHTY ROBO V

    ★★★★

  • It's Raining Frogs Outside

    ★★★

  • i get so sad sometimes

    ★★★

  • Big Night!

    ★★★★

  • The Monster Among Us

    ★★★½

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★½

  • Encanto

    ★★★★

  • River of Tears and Rage

    ★★★★

  • History of Ha

    ★★★½

  • Gensan Punch

    ★★★½

  • Please Tell Me So

    ★★★½

  • Halawod

    ★★★½

  • Bekis on the Run

    ★★½

  • A Cycle of Cloud and Rain

    ★★★½

  • Yuni

    ★★★★

  • The Eyes of Tammy Faye

    ★★★½

  • The Humans

    ★★★

  • On the Job: The Missing 8

    ★★★★

  • Saloum

    ★★½

  • The Lost Daughter

    ★★★½

  • Dune

    ★★★★½

  • Encounter

    ★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★½

  • Black River

    ★★½

  • Lorna

    ★★★

  • In My Father's House

    ★★★★

  • Mutya

    ★★½

  • A Song of Trishaw

    ★★★½

  • Tender Leaves of Guava

    ★★½

  • YẾN

    ★★★

  • A Letter to My Wife

    ★★½

  • Moon Under My Feet

    ★★★

  • 13 Feet

    ★★★

  • Dandansoy

    ★★★½

  • Summer Blues

    ★★★½

  • Black Rainbow

    ★★★★

  • Operation Hyacinth

    ★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

  • I Took a Nap and I Miss You

    ★★½

  • Ikaw at Ako at ang Ending

    ★★★

  • Ida Red

    ★★½

  • Whether the Weather is Fine

    ★★★

  • Ang Pagdadalaga ni Lola Mayumi

    ★★★

  • Mother's Land

    ★★★★

  • Sol

    ★★★½

  • Looking for Rafflesias and Other Fleeting Things

    ★★½

  • Love and Pain In Between Refrains