Sort by

Jill has logged 136 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
To Dust

To Dust

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gentleman's Agreement

Gentleman's Agreement

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Suspiria

Suspiria

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Winter Hunt

Winter Hunt

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dracula

Dracula

1958
×
Read the review Edit this entry  
19
Dracula

Dracula

1931
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fright Night 2: New Blood

Fright Night 2: New Blood

2013
×
Read the review Edit this entry  
02
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tully

Tully

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
Read the review Edit this entry  
23
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry