Sort by

Jeremy has logged 317 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Band Called Death

A Band Called Death

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Sharknado

Sharknado

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Doctor Who: The Day of the Doctor

Doctor Who: The Day of the Doctor

2013
×
Edit this entry  
11
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Free Birds

Free Birds

2013
×
★½
Edit this entry  
06
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Pontypool

Pontypool

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dracula 3000

Dracula 3000

2004
×
½
Edit this entry  
18
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
I Spit on Your Grave 2

I Spit on Your Grave 2

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Night Watch

Night Watch

2004
×
★★½
Edit this entry  
10
I Spit on Your Grave

I Spit on Your Grave

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Hostel: Part III

Hostel: Part III

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Carmen

Carmen

1983
×
★★★★
Edit this entry  
08
Escape from Planet Earth

Escape from Planet Earth

2012
×
Read the review Edit this entry  
06
Bastards

Bastards

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Abuse of Weakness

Abuse of Weakness

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Inequality for All

Inequality for All

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
About Time

About Time

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Tim's Vermeer

Tim's Vermeer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Jimmy P.

Jimmy P.

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Sound of Fury

The Sound of Fury

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
What Now? Remind Me

What Now? Remind Me

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Who Is Dayani Cristal?

Who Is Dayani Cristal?

2013
×
★★½
Edit this entry  
29
Norte, The End of History

Norte, The End of History

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Manakamana

Manakamana

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sweetgrass

Sweetgrass

2009
×
★★★½
Edit this entry